0216 550 22 00
Sosyal Medya Hesaplarımız

Neden “Sıradışı Pizzalar” Diye Bir Menü Başlığımız Var?

Neden “Sıradışı Pizzalar” Diye Bir Menü Başlığımız Var?

BEPPE’de geçirdiğimiz ilk altı ay, ailenin bütün bireylerinin işi öğrendiği dönem oldu. Bu dönemi tamamlayınca, hem işe, hem içeriğe, hem servise bakışımızda önemli farklılıklar meydana geldi. Bizden önce hazırlanmış ürünler üzerinde küçük revizyonlar yaptık, bazı ürünleri sürdürmemeyi tercih ettik. Ama bizim yemeğe ve yaşama bakışımızı yansıtabilecek ürünler için daha radikal adımlar atmamız gerektiğini fark etmiştik. İşte bu arayış bizi özgürce hareket edebileceğimiz yeni bir kategori yaratmaya yöneltti. Bu kategori yine pizza olacaktı, ama hamuru çok ince olacak, yiyen konuklarımız hamurun ağırlığını hissetmeyeceklerdi. Üstelik öyle içeriklerle hazırlayacaktık ki pizzalarımız kendisine özel bir yere konumlanacaktı. Sıradışı Pizzalar bölümümüz böyle oluştu.

Bir pizzayı hangi özellikleri sıradışı yapar? Yani adını böyle koymakla bir pizza sıradışı olur mu? Elbette olmaz, onun için her bir pizzanın ayırt edici yanlarının olması gerekir. Biz bu farklılaşmayı ağırlıklı olarak pizzalarımızın ön hazırlık sürecinde sağlıyoruz. Ürünlerimizin bu özelliğinden ötürü, mutfak ekibimiz bir pizza restoranı ekibinden daha farklı özelliklere sahip. BEPPE’de Executive Chef diye adlandırabileceğimiz bir pozisyonumuz var. Özellikle ürünün fikir aşamasından prototipe kadar giden sürecini executive chef yönetiyor. Ürünün artık görücüye çıkabilecek aşamaya gelmesiyle beraber mutfak sorumlusu arkadaşımızla executive chef, birlikte reçete hazırlığını tamamlıyorlar. Menüye giren ürün, mutfaktaki bütün arkadaşlarımızın uygulayabileceği bir formata kavuşuyor.

Sıradışı Pizzalar kategorisindeki her pizzamızın kendisine özgü bir hazırlık süreci ve hikayesi var. Zaman zaman bu ürünlerin öykülerini sizlerle paylaşmaktan zevk duyacağız.