0216 550 22 00
Sosyal Medya Hesaplarımız

Uzaylılar Pizza Yer mi?

Uzaylılar Pizza Yer mi?

Ne kadar absürt bir soru, değil mi? Sanki uzaylıyı bulduk da menüsü kusur kaldı. Ama bu soruyu çağrıştıran, Michio Kaku’nun “İnsanlığın Geleceği” adlı kitabının içindeki bir bölüm oldu. Yeni ortaya çıkan bilim dallarından birisinin adı exobiyoloji. Bu alanda çalışan bilim insanları, dünya benzeri özelliklere sahip uzak gezegenlerdeki akıllı yaşamın temsilcilerinin nasıl olabileceğini araştırıyorlar. Vardıkları sonuçlar iki canlı türünün insanın sahip olduğuna benzer bir zeka düzeyine ulaşabileceğini düşündürüyor. Bunlardan birinci grup ahtapot benzeri bir canlı türü ki bu durumda su altındaki bir fırında bizim pizza hizmetini görmek zor gibi görünüyor, ikincisinde ise sanki bir şansımız var.

Biz insanların alet kullanabilme özellikleri, diğer canlı türlerinden farklılaşmamızı sağlamış. Bu yanımız ve kendi aramızdaki iletişim kabiliyetimiz önce bizden daha güçlü, daha hızlı diğer bütün canlıları alt edebilme yetkinliğini kazandırmış bizlere, sonra da uygarlıklar yaratabilecek kadar yetkinleşmişiz. Yukarıda bahsedilen ikinci canlı türü varsayımının da olmazsa olmaz yanlarından birisi ellerin, yürüme veya ayakta kalma görevleri için kullanılmayıp serbest kalması. Dolayısıyla varsayım şu: su içinde başlayan yaşam evrilerek karaya taşınır, (Yunan mitolojisindeki sentorlar gibi) dört ayağı üzerinde duran ve ayrıca iki ele sahip oldukları için alet kullanabilen canlılar, uygun koşullara sahip bir gezegende gelişmiş bir uygarlık yaratabilirler.

Şimdi blog başlığımızın cevabına dönersek evet, sanki sentorlara benzeyen uzaylılarla karşılaşırsak pizza menümüzden onların damağına uygun bir seçenek sunabiliriz. Bunu söylerken hemen aklımıza gelen sorular var elbette: Acaba deniz kabukluları hoşlarına gider mi? Uzaylıların tümünün vegan olma olasılığı nedir? Baharatları kullanacaksak zahteri mi, kimyonu mu tercih etmeliyiz? Acaba beslenme rejimlerinde alkollü içeceklere yer var mı?

Tabii bir başka olasılık daha var: eğer onların yemek menüsünde insan yer alıyorsa vay halimize.